Kieszonkowe na koloniach to prosta droga do zadłużenia

Wysyłając dzieci na wakacje, zwykle zapewniamy im kieszonkowe. Ale czy zapewniamy im także odpowiednie przygotowanie do gospodarowania tymi pieniędzmi? Pobyt w nadmorskich lub górskich miejscowościach turystycznych to dla dzieci prawdziwa szkołą przetrwania finansowego. Pamiątki, słodycze i liczne atrakcje są często dla nich pokusą nie do odparcia. Pomóżmy najmłodszym rozsądnie gospodarować swoim kieszonkowym i wrócić z wakacji bez zadłużenia.

Według raportu TNS Polska, przygotowanego na zlecenie Grupy KRUK, aż 63% pytanych Polaków nie jest zadowolonych z jakości zdobytej w młodości wiedzy na temat edukacji finansowej. Dlatego warto wprowadzać elementy edukacyjne już od najmłodszych lat, szczególnie kiedy dajemy pociechom pieniądze do własnej dyspozycji.

Wysyłanie dziecka na kolonie z własnymi pieniędzmi wiąże się z wieloma zagrożeniami. Po pierwsze, z lekkomyślnym rozporządzaniem tym minibudżetem. Po drugie, z nieumiejętną ochroną  tych pieniędzy. Po trzecie, z zadłużaniem się wśród rówieśników. Często dziecko, które otrzymuje pieniądze bez wcześniejszej edukacji finansowej, szybko wydaje całą kwotę i telefonuje do rodziców z prośbą o dosłanie gotówki. Można uniknąć takich sytuacji, wcześniej rozmawiając i ćwicząc z dzieckiem, jak rozsądnie wydawać pieniądze i się nie zadłużać – mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK.

Oto kilka kwestii, które trzeba omówić z dzieckiem przed wyjazdem:

1.       1. Zaplanuj z dzieckiem codzienny limit wydatków, uwzględniając kwoty na drobne przyjemności. Przygotuj dziecko na to, że będzie zachęcane do kupienia atrakcyjnie wyglądających zabawek, słodyczy, czy pamiątek z pobytu, które tak naprawdę nie są mu potrzebne. Pamiętaj o tym, że na koloniach opłacone jest już wyżywienie, a także często bilety wstępu do kina, na basen, czy do innych zaplanowanych miejsc. Dlatego kwota, którą przekazujemy dziecku, nie musi być wysoka.

2.     2. Wytłumacz dziecku, że nie musi przywozić drogich pamiątek i prezentów z wakacji. Poinformuj, że pamiątki najlepiej kupować pod koniec pobytu, gdy wiadomo, ile pieniędzy mu pozostało. Nie warto wybierać obrazków czy figurek – wystarczy pocztówka lub inna drobnostka, kojarząca się z danym miejscem.

3.       3. Jeśli Twoje dziecko nie potrafi powstrzymywać się przed wydawaniem pieniędzy, dowiedz się, czy możesz przekazać część kwoty opiekunowi. To pozwoli uchronić Twoje dziecko przed wydaniem całego kieszonkowego w pierwszych dniach.

4.      4. Poinformuj dziecko o zasadach bezpieczeństwa związanych z pieniędzmi, np. jak nie dać się oszukać i okraść. Poćwicz z dzieckiem, gdzie należy trzymać portfel, aby był niewidoczny. Naucz się nie nosić ze sobą całej gotówki.

5.       5. Uprzedź o skutkach zapożyczania się u kolegów i opiekunów.

6.       6. Egzekwuj niespłacone należności i długi dziecka. Jeśli Twoje dziecko podczas wakacji wydawało również pieniądze pożyczone od innych, spłać jego pożyczki, ale następnie ustal zasady, na jakich dziecko odda Tobie swój dług.

7.      7. Ucz właściwych postaw – wytłumacz, że każda pożyczka powinna zostać spłacona.

8.       8. Pokaż dziecku komiks „Czym jest dług?” wydany przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej we współpracy z Grupą KRUK. To krótkie historyjki opowiadające o przygodach rodzeństwa, Zuzi i Marcela, którzy przy okazji uczą się, jak postępować z pieniędzmi. Można go pobrać na stronie: www.kruksa.pl.

 

 

Pamiętaj, że dzieci każdego dnia uczą się poprzez naśladowanie swoich rodziców. Warto zatem pamiętać o edukacji finansowej najmłodszych także w przypadku rodzinnych wyjazdów. Dobry przykład, wspólne planowanie budżetu na wakacje, jasno określone zasady wydawania pieniędzy, wspólne dobrze przygotowane zakupy – to proste sposoby na kształtowanie u dzieci postaw, które pomogą im także w dorosłym życiu efektywnie zarządzać swoimi finansami.